Już wkrótce

Od 25.09 do 13.11:

logo FB

plakat szkolka tenisowa

Oferta zajęć w CKPiR 2018/2019:

ckpirzajecia

 

logo 100 lecie GZ
rok wyspianskiego

Subskrypcja e-mail

Kalendarz imprez

kalendarz 0 XL

 

Do poczytania

wl 03 2018

Do pokolorowania

zmngmzielonki dlamłodych

Statystyka

Użytkowników:
8
Artykułów:
732
Odsłon artykułów:
597952

Liga tenisowa

tenis

 

 

 

 

Gminna liga tenisa ziemnego: zasady

Pucheroki_fot_MKF-1W Niedzielę Palmową już od świtu ujadają psy, słychać dziecięce głosy, tumult, harmider, śmiech. To pucheroki wyruszają w drogę – od domu do domu w Zielonkach, Bibicach i Trojanowicach, a od niedawna znów w Tomaszowicach. Pucheroki, czyli chłopcy w barwnych szpiczastych czapach. Mają umazane sadzą twarze, ubrani są w kożuchy wywrócone futrem na wierzch, przepasane słomianymi powrósłami na krzyż. W lewej ręce dzierżą koszyk na wiktuały, a w prawej młotek do wystukiwania rytmu. Do tego mówią zabawne wiersze, zwane oracjami. Skąd wziął się w podkrakowskich wsiach ten  zwyczaj?

Czytaj więcej: Pucherocy chodzą, swe oracje głoszą

pucheroki_6W obyczajach wielkanocnych podkrakowskich miejscowości zachowało się wiele tajemnic dawnego życia wsi. Niektóre mają swe źródło jeszcze w czasach pogańskich, inne wyrastają ze starych, krakowskich tradycji. Palmy, święcenie pokarmów, zwyczaj polewania wodą zna cała Polska. Ale są i takie, które funkcjonują tylko w pojedynczych wsiach, jak na przykład unikatowy zwyczaj chodzenia po pucherach w Zielonkach i Bibicach. Inne znów pamiętają już tylko najstarsi mieszkańcy.

Czytaj więcej: Tradycje wielkanocne podkrakowskiej wsi  

Pucheroki i Gminny Przegląd Pucheroków.
Pucheroki (od łac. „puer” - chłopiec) - to znana już w XVII w. tradycja krakowskich żaków, którzy przed kościołami, a później chodząc po domach zbierali datki recytując po łacinie oracje o swej biedzie. Gdy w 1780 r. zakazano tego typu wystąpień żacy przenieśli się do podkrakowskich wsi, gdzie z czasem zwyczaj ten przyjęli miejscowi chłopcy. Obecnie jest on nadal żywy tylko w Bibicach, Zielonkach i Trojanowicach.

Czytaj więcej: Tradycje i zwyczaje