Projekty

Kultura ludowa i tradycyjna: Rok Pucheroka w gminie Zielonki

zakladka grant

 

logo rok pucheroka
logo 100 lecie GZ

rok wyspianskiego

BIP logo większe

RODO

Klauzula informacyjna: link

Subskrypcja e-mail

Kalendarz imprez

kalendarz 0 XL

 

Do poczytania

wl 2 20120

Do pokolorowania

zmngmzielonki dlamłodych

Statystyka

Użytkowników:
3
Artykułów:
864
Odsłon artykułów:
854891

 

Pucheroki_fot_MKF-1W Niedzielę Palmową już od świtu ujadają psy, słychać dziecięce głosy, tumult, harmider, śmiech. To pucheroki wyruszają w drogę – od domu do domu w Zielonkach, Bibicach i Trojanowicach w gminie Zielonki, a od niedawna znów w Tomaszowicach w gminie Wielka Wieś. Pucheroki, czyli chłopcy w barwnych szpiczastych czapach. Mają umazane sadzą twarze, ubrani są w kożuchy wywrócone futrem na wierzch, przepasane słomianymi powrósłami na krzyż. W lewej ręce dzierżą koszyk na wiktuały, a w prawej młotek do wystukiwania rytmu. Do tego mówią zabawne wiersze, zwane oracjami. Skąd wziął się w podkrakowskich wsiach ten unikatowy zwyczaj?

Czytaj więcej: Pucherocy chodzą, swe oracje głoszą - historia unikatowego zwyczaju

pucheroki_6W obyczajach wielkanocnych podkrakowskich miejscowości zachowało się wiele tajemnic dawnego życia wsi. Niektóre mają swe źródło jeszcze w czasach pogańskich, inne wyrastają ze starych, krakowskich tradycji. Palmy, święcenie pokarmów, zwyczaj polewania wodą zna cała Polska. Ale są i takie, które funkcjonują tylko w pojedynczych wsiach, jak na przykład unikatowy zwyczaj chodzenia po pucherach w Zielonkach i Bibicach. Inne znów pamiętają już tylko najstarsi mieszkańcy.

Czytaj więcej: Tradycje wielkanocne podkrakowskiej wsi  

Pucheroki i Gminny Przegląd Pucheroków.
Pucheroki (od łac. „puer” - chłopiec) - to znana już w XVII w. tradycja krakowskich żaków, którzy przed kościołami, a później chodząc po domach zbierali datki recytując po łacinie oracje o swej biedzie. Gdy w 1780 r. zakazano tego typu wystąpień żacy przenieśli się do podkrakowskich wsi, gdzie z czasem zwyczaj ten przyjęli miejscowi chłopcy. Obecnie jest on nadal żywy tylko w Bibicach, Zielonkach i Trojanowicach.

Czytaj więcej: Tradycje i zwyczaje