Konferencją „750 lecie Zielonek. Historia. Społeczeństwo. Kultura” zorganizowaną przez Centrum Kultury,Promocji i Rekreacji w Zielonkach podsumowano obchody jubileuszu parafii i miejscowości Zielonki w niedzielny wieczór 26 września. Spotkanie towarzyszyło wystawie obrazów Katarzy Gawłowej z Zielonek użyczonych przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie i przygotowanych przez CKPiR. Ekspozycja dostępna jest do zwiedzania od 15 września do 14 października 2010 roku w Centrum Integracji Społecznej. Do sali centrum przy Galicyjskiej 17A, gdzie goszczą obrazy, tego dnia zaprosiliśmy również uczestników konferencji. Spotkanie stanowiło drugą odsłonę uroczystości jubileuszowych, które zainaugurowano 5 września.
Cały dom Katarzyny Gawłowej - ściany drzwi, sufit, piec - pokryty był namalowanymi przez nią obrazami. W izbie mieszkali święci na każdą okoliczność, a wokół nich anioły, kolorowe kwiaty, ptaki i czarny kot na stropie. Gawłowa urodziła się i mieszkała w Zielonkach. Była jedną z najciekawszych i najautentyczniejszych artystek ludowych swych lat. Dziś zalicza się ją do grona najbardziej cenionych artystów naiwnych, a jej obrazy wiszą w krakowskim Muzem Etnograficznym obok prac Nikifora Krynickiego.
Cudeńka pani Antosi
Maleńka staruszka urzeka ciepłem i skromnością. Młode, pełne ciepła oczy, uśmiech na twarzy, drobne ręce. Aż dziw, że potrafią wyczarować z kolorowej bibułki takie cuda.
W Bibicach mieszkała reprezentantka nurtu prymitywistycznego, Maria Kotulska. Malowała głównie wazony z kwiatami i krajobrazy. W latach 80. została laureatką konkursu malarskiego im. Teofila Ociepki, organizowanego w Bydgoszczy.
Piewca małej ojczyzny
Bez mieszkańców wsi, ich pomocy i życzliwości nie zdziałałbym niczego. Bo co może jeden człowiek? - mówi Henryk Banaś. Wiele. Dowodzi tego jego historia.