Projekty

Kultura ludowa i tradycyjna: Rok Pucheroka w gminie Zielonki

zakladka grant

 

logo rok pucheroka
logo 100 lecie GZ

rok wyspianskiego

BIP logo większe

RODO

Klauzula informacyjna: link

Subskrypcja e-mail

Kalendarz imprez

kalendarz 0 XL

 

Do poczytania

wl 2 20120

Do pokolorowania

zmngmzielonki dlamłodych

Statystyka

Użytkowników:
3
Artykułów:
864
Odsłon artykułów:
854859

Batowice - leżą w dolinie Dłubni, częściowo w granicach Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. Historycznie Batowice zostały odnotowane po raz pierwszy w 1344 r. Batowice były ważną wsią ze względu na prowadzący tędy dawny trakt handlowy do Gdańska i Torunia, a także z uwagi na przepływającą przez nie rzekę Dłubnię, na której w 1676 r. Jan III Sobieski ustanowił komorę celną. Zachowała się oryginalna ceglana kapliczka słupowa z 1625 r. z wmurowanymi majolikowymi taflami przedstawiającymi sceny Ukrzyżowania. Ocalał także wzniesiony na przełomie XIX/XX w. dwór, który po 1975 r. został gruntownie przebudowany z utratą cech stylowych. Obecnie dwór pełni funkcję Domu Pomocy Społecznej. Otacza go założony w XIX w. park krajobrazowy, który na przełomie XIX/XX w. oraz po 1975 r. został znacznie przekomponowany. W parku, mimo zniszczeń dokonanych przez okupanta, zachowało się sporo różnego gatunku starodrzewu, m.in. sędziwe lipy, czarne sosny, akacje, klony.

Czytaj więcej: Ciekawe miejsca

Gmina Zielonki administracyjnie należy do powiatu ziemskiego krakowskiego województwa małopolskiego.  Z gmin otaczających Kraków jest najbliżej położoną od jego centrum, odległą w linii prostej od krakowskiego Rynku Głównego o zaledwie 5 km. Oprócz Krakowa, z którym graniczy na długości 17 km, gmina Zielonki sąsiaduje z gminami: Michałowice, Iwanowice, Skała i Wielka Wieś.

Czytaj więcej: Ciekawostki geograficzno-geologiczne

Dolina Bibiczanki - liczy około 7 km długości. Jej górny odcinek położony poza zabudowaniami posiada formę płytkiej dolinki o zadrzewionym dnie i łagodnych zboczach. Jest ciekawy krajobrazowo, lecz niestety turystycznie niedostępny. W środkowym odcinku - znacznie szerszym położone są zabudowania Bibic. Poniżej nich dolina skręca na płd. - zach., zaczyna meandrować przeciskając się pod Witkowicami przez strefę zaburzoną tektonicznie uskokami obrzeżającymi zapadlisko krzeszowicko-krakowskie. Budowę geologiczną tej części doliny, praktycznie analogiczną jak doliny Prądnika pod  Januszowicami ukazuje kilka odsłonięć w ścianach dawnych kamieniołomów na terenie Parku Leśnego Witkowice. Odsłonięcia te umożliwiają także obserwację wspomnianych dyslokacji tektonicznych. Za Witkowicami dolina Bibiczanki kończy się, zaś potok płynie już płaskim dnem zapadliska - geograficznie Bramy Krakowskiej, terenem zabudowanym.

Czytaj więcej: Dolinki podkrakowskie