Już wkrótce

 seniorzy plakat

 Nowy rok szkolny w CKPiR:

plakat oferta zajecCKPIR

 

 

 

 plastyka

Zapraszamy na quest:

"Z Eleonorą Wodzicką spacer po Korzkwi"

Relacja

Aplikacja mobilna

Ulotka:

quest 1

 

logo 100 lecie GZ
rok wyspianskiego

RODO

Klauzula informacyjna: link

Subskrypcja e-mail

Kalendarz imprez

kalendarz 0 XL

 

Do poczytania

okladka

Do pokolorowania

zmngmzielonki dlamłodych

Statystyka

Użytkowników:
3
Artykułów:
817
Odsłon artykułów:
739522

Batowice - leżą w dolinie Dłubni, częściowo w granicach Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. Historycznie Batowice zostały odnotowane po raz pierwszy w 1344 r. Batowice były ważną wsią ze względu na prowadzący tędy dawny trakt handlowy do Gdańska i Torunia, a także z uwagi na przepływającą przez nie rzekę Dłubnię, na której w 1676 r. Jan III Sobieski ustanowił komorę celną. Zachowała się oryginalna ceglana kapliczka słupowa z 1625 r. z wmurowanymi majolikowymi taflami przedstawiającymi sceny Ukrzyżowania. Ocalał także wzniesiony na przełomie XIX/XX w. dwór, który po 1975 r. został gruntownie przebudowany z utratą cech stylowych. Obecnie dwór pełni funkcję Domu Pomocy Społecznej. Otacza go założony w XIX w. park krajobrazowy, który na przełomie XIX/XX w. oraz po 1975 r. został znacznie przekomponowany. W parku, mimo zniszczeń dokonanych przez okupanta, zachowało się sporo różnego gatunku starodrzewu, m.in. sędziwe lipy, czarne sosny, akacje, klony.

Czytaj więcej: Ciekawe miejsca

Gmina Zielonki administracyjnie należy do powiatu ziemskiego krakowskiego województwa małopolskiego.  Z gmin otaczających Kraków jest najbliżej położoną od jego centrum, odległą w linii prostej od krakowskiego Rynku Głównego o zaledwie 5 km. Oprócz Krakowa, z którym graniczy na długości 17 km, gmina Zielonki sąsiaduje z gminami: Michałowice, Iwanowice, Skała i Wielka Wieś.

Czytaj więcej: Ciekawostki geograficzno-geologiczne

Dolina Bibiczanki - liczy około 7 km długości. Jej górny odcinek położony poza zabudowaniami posiada formę płytkiej dolinki o zadrzewionym dnie i łagodnych zboczach. Jest ciekawy krajobrazowo, lecz niestety turystycznie niedostępny. W środkowym odcinku - znacznie szerszym położone są zabudowania Bibic. Poniżej nich dolina skręca na płd. - zach., zaczyna meandrować przeciskając się pod Witkowicami przez strefę zaburzoną tektonicznie uskokami obrzeżającymi zapadlisko krzeszowicko-krakowskie. Budowę geologiczną tej części doliny, praktycznie analogiczną jak doliny Prądnika pod  Januszowicami ukazuje kilka odsłonięć w ścianach dawnych kamieniołomów na terenie Parku Leśnego Witkowice. Odsłonięcia te umożliwiają także obserwację wspomnianych dyslokacji tektonicznych. Za Witkowicami dolina Bibiczanki kończy się, zaś potok płynie już płaskim dnem zapadliska - geograficznie Bramy Krakowskiej, terenem zabudowanym.

Czytaj więcej: Dolinki podkrakowskie