Już wkrótce

GordonkiPlus

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na quest:

"Z Eleonorą Wodzicką spacer po Korzkwi"

Relacja

Aplikacja mobilna

Ulotka:

quest 1

 

logo 100 lecie GZ
rok wyspianskiego

RODO

Klauzula informacyjna: link

Subskrypcja e-mail

Kalendarz imprez

kalendarz 0 XL

 

Do poczytania

okladka 2 3 2019

Do pokolorowania

zmngmzielonki dlamłodych

Statystyka

Użytkowników:
3
Artykułów:
797
Odsłon artykułów:
707608

folkloveDziałający przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zespół ludowy Folklove został zakwalifikowany do dofinansowania w 3. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, zdobywając 1242 głosy. Z Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego rywalizowało 20 projektów, wniosek Folklove znalazł się wśród czterech wyłonionych głosami mieszkańców, które będą dofinansowane. Jest spośród nich jedynym o charakterze kulturalnym. Wyniki: tutaj.


Celem projektu „Taniec i śpiew – zespół ludowy Folklove” jest rozwój zespołu. Do zespołu należy głównie młodzież w wieku od 16 do 25 lat, obecnie 22 osoby. Akompaniuje im Jurajska Kapela Folklorystyczna Gminy Zielonki, która składa się z 5 muzyków grających na kontrabasie, skrzypcach, akordeonie, klarnecie i trąbce. Za zdobyte środki planowany jest zakup strojów regionalnych dla zespołu ludowego i kapeli, zatrudnienie instruktora tańca ludowego i śpiewu oraz realizacja Festiwalu Zespołów Ludowych w 2019 roku na terenie Parku Wiejskiego w Zielonkach.
Zespół Folklove powstał w 2016 roku jako kontynuacja pomysłu z 2006 roku, kiedy to założono dziecięcy Zespół Ludowy Zieleńczanie. Przez kolejne lata tańczyli w nim mieszkańcy kilku sołectw: Zielonek, Pękowic, Trojanowic i Bibic. Z pomysłem założenia dziecięcego Zespołu Ludowego wyszli pracownicy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Napisali wniosek o grant do Ministerstwa Kultury, dzięki któremu pozyskali stroje krakowskie dla zespołu. Instruktorem została choreograf, Anna Herezy, niegdyś członkini Zespołu Pieśni i Tańca „Krakus”. Momentem przełomowym dla działalności zespołu był rok 2016, kiedy na 850-lecie Bibic wystawiono „Wesele Bibickie”, przedstawienie ukazujące dawny obrzęd weselny. Młodzież występująca w tym przedstawieniu zasiliła szeregi zespołu. Od tego czasu zespołowi przygrywa pięcioosobowa Jurajska Kapela Folklorystyczna, której kapelmistrzem jest Jan Regulski. Zespół występuje na uroczystościach gminnych, m.in. na dożynkach.
Najwięcej głosów z Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, 4274, uzyskał projekt „Nauka pływania z elementami korekty wad postawy dla mieszkańców powiatu proszowickiego, miechowskiego oraz krakowskiego” za 400 tys. zł.
- Cieszymy się bardzo z pozyskanych środków finansowych, nas czeka wytężona praca przy realizacji projektu, a zespół nowe wyzwania – mówi dyrektor CKPiR Marek Płachta - Przyjmujemy zapisy do zespołu, zajęcia odbywają się w każdą środę o godzinie 20.00 w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach przy ul. Galicyjskiej 17A. Mile widziane pary!
Zespół dziękuje za Państwa głosy!
IO