Już wkrótce

juromania

 Nowy rok szkolny w CKPiR:

plakat oferta zajecCKPIR

 

 

 

 plastyka

Zapraszamy na quest:

"Z Eleonorą Wodzicką spacer po Korzkwi"

Relacja

Aplikacja mobilna

Ulotka:

quest 1

 

logo 100 lecie GZ
rok wyspianskiego

RODO

Klauzula informacyjna: link

Subskrypcja e-mail

Kalendarz imprez

kalendarz 0 XL

 

Do poczytania

okladka 2 3 2019

Do pokolorowania

zmngmzielonki dlamłodych

Statystyka

Użytkowników:
3
Artykułów:
809
Odsłon artykułów:
720047

Mural calNowy mural zdobi ścianę budynku hali sportowej przy ulicy J.Michalika 2A, który jest siedzibą Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Powstał z okazji 40-lecia istnienia Centrum Kultury. Mural wykonany przez znanego artystę streetartowego Mikołaja Rejsa przedstawia trzy postacie – kobiecą, męską i dziecko, by ukazać szeroką ofertę kierowaną przez CKPiR w Zielonkach do wszystkich, bez względu na płeć i wiek.


pucherokPostać dziecięca to Pucherok dla podkreślenia unikatowego zwyczaju krakowskich żaków, który przetrwał nieprzerwanie tylko na terenie dzisiejszej gminy Zielonki, a jest pielęgnowany przez Centrum Kultury od dziesięcioleci, jako ważne dziedzictwo kulturowe m.in. przez coroczną organizację gminnego przeglądu pucheroków i kreowanie pucheroka jako „lokomotywy promocyjnej” gminy, poprzez np. stworzenie lalki pucheroka; jak i popularyzację zwyczaju, m. in. wśród muzeów etnograficznych w kraju. Więcej o tym zwyczaju do przeczytania i oglądniecia.
muralPostać kobieca to Katarzyna Gawłowa, bardzo znana malarka prymitywistyczna z Zielonek. CKPiR zorganizowało pierwszą wystawę jej obrazów w Zielonkach, wypożyczonych z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, którą w 2010 r. zwiedziło ponad 800 osób – co uznano za wielki powrót Katarzyny Gawłowej do rodzinnej miejscowości. Zakupiło też wówczas dwa pierwsze obrazy artystki dla gminnej instytucji kultury. Poniżej K. Gawłowej kot – zaadoptowany przez pracowników Centrum Kultury mieszkaniec, cieszący się wielką sympatią uczestników zajęć CKPiR.
Postać męska nawiązuje do działań kierowanych przez CKPiR do seniorów, mających na celu aktywację osób po 60. roku życia. To dynamiczna postać z peleryną - dzięki czemu starsze osoby mające za sobą niekiedy bardzo trudne przeżycia pokazane są w roli bohaterów. Dzierży w ręce trąbkę dla podkreślenia oferty kształcenia muzycznego: zajęć wokalnych, instrumentalnych i tanecznych prowadzonych w CKPiR.
Są też motywy roślinne i jaskółki, które nadając dynamiki nierozerwalnie kojarzone są z terenami wiejskimi.
Mural na budynku hali sportowej jest kolejnym elementem, mającym na celu uatrakcyjnienie przestrzeni publicznej gminy i jednoczesne upamiętnienie ważnych wydarzeń. Z inicjatywy CKPiR we współpracy z krakowską fundacją ARTica powstały już w latach poprzednich: mural w Parku Wiejskim w Zielonkach, mural na budynku Szkoły Podstawowej w Bibicach, mural w Szkole Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej.

Jak przebiegał proces tworzenia muralu można zobaczyć: tutaj.